Na płycie zamieszczono prezentację, zaprojektowaną przez artystę plastyka Wojciecha "Kiwi" Jaruszewskiego, zawierającą opracowane przez etnografa Hannę Łopatyńską z toruńskiego muzeum teksty opisujące zwyczaj w kontekście historycznym i współczesnym, a także mapy, przykłady przywołówek z różnych lat, archiwalne i współczesne fotografie, skany z Ksiąg Protokołów, filmy, fragment audycji radiowej, nagrania. Materiały pochodzą m. in. ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum im. Jana Kasprowicza, Urzędu Miasta, Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego w Szymborzu, a także portalu ino.online, który bezpłatnie przekazał zdjęcia i filmy ten cel.
#okno#Przywołówki dyngusowe z Szymborza są pierwszym, i jak dotąd jedynym zjawiskiem kulturowym z naszego województwa wpisanym na "Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego".#end#
Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży, ale ma nieodpłatnie trafić do instytucji zajmujących się promowaniem niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także do bibliotek, szkół, domów kultury i osób zainteresowanych kulturą ludową. Płytę sfinansował samorząd województwa, krążek został wydany w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej.

Osoby i instytucje, które chciałyby wykorzystać płytę (dostępną w języku polskim lub angielskim) w celach edukacyjnych i popularyzatorskich mogą otrzymać ją bezpłatnie. Płyty osobiście odbierać można w sekretariacie Muzeum Etnograficznego w Toruniu w godz. 8.00-16.00 (tel. 56 622 36 49, e-mail: kontakt@etnomuzeum.pl). Liczba wydawnictw jest ograniczona.

Chcesz otrzymać płytę?


Dla naszych internautów mamy kilka płyt, które chętnie przekażemy zainteresowanym osobom. Wystarczy przesłać do nas e-mail: konkurs@ino-online.pl i w możliwie zwarty sposób opisać, dlaczego to do Was powinna trafić płyta. Na zgłoszenia czekamy do 26 października. [MP]